• ۸۸۵۳۱۳۱۸-۱۹
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

راه‌های مبارزه با ویروس کرونا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کرونا چیست؟

ویروس کرونا (Corona) که به دلیل شکل ساختاری آن به ویروس تاجدار نیز معروف است از خانوادهی ویروسهایی است که به دستگاه تنفسی حمله میکند. از دسامبر ۲۰۱۹ این ویروس از ووهان (Wuhan) منشا یافته و به سرتاسر کرهی زمین شیوع پیدا کرده است. بسیاری از شرکتهای هواپیمایی کانادایی، انگلیسی، اروپایی و آمریکایی پروازهای خود را به مقصد چین یا برگشت از چین لغو کردهاند ولی همچنان شیوع ویروس به نظر غیرقابل کنترل میرسد.

انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان است ولی منشا اولیهی ویروس هنوز مشخص نیست. بسیاری از ویروسها مثل سارس از گربه به انسان منتقل میشوند ولی هنوز اطلاعی از این که کدام حیوان ویروس کرونا را به انسان منتقل کرده است در دسترس نیست.

 

علایم ابتلا به ویروس کرونا:

این ویروس علایمی شبیه به سرماخوردگی دارد ولی تشخیص بیماری تنها از طریق آزمایشهای مخصوص مثل پیسیآر (PCR) بر روی بیمار مبتلا به کرونا ممکن است. علایم عمومی بیمار شامل عطسه، سرفه، ترشح عفونت، تنگی نفس و ترشح بزاق دهان است و در برخی افراد منجر به مرگ میشود.

 

راههای مبارزه با ویروس کرونا:

هنوز درمان یا واکسنی برای این بیماری کشف نشده است و راه کنترل آن شستن مداوم دستها و ضدعفونی سطوحی است که در تماس با افراد بیمار است. برای این کار میتوانید از محلول ضدعفونی و یا ژل ضدعفونی مخصوص دست و صورت استفاده کنید. همچنین محلول آب و الکل را میتوانید برای ضدعفونی سطوح مشکوک به آلودگی با ویروس مثل دستگیرهی درها، میلهها و غیره بکار ببرید.

اقدام مهم دیگر برای کنترل شیوع این ویروس رعایت نکات بهداشتی حین عطسه و سرفه کردن است. از دست دادن و روبوسی خودداری کرده و تا حد ممکن از مکانهای شلوغ و پرتردد دوری کنید.

کسانی که در ارتباط با بیماران مبتلا هستند و یا کسانی از افراد مسن مبتلا به مشکلات تنفسی مراقبت میکنند بهتر است به صورت مداوم از ماسک N95 استفاده کنند تا مانع از شیوع بیماری شوند. ماسک N95 به دلیل ویژگیهای خاص خود تا ۹۵ درصد مانع استنشاق ذرات آلودگی میشود. عمر مفید این ماسک نسبت به ماسک معمولی جراحی بیشتر است و همچنین در سایزهای مختلف در بازار موجود است. برای کودکان نیز باید از ماسکهای کوچک مناسب استفاده کنید.

خواب کافی، نوشیدن مایعات فراوان و دوش آب گرم در روند بهبودی افراد مبتلا به ویروس کرونا تاثیر داشته است. با این وجود، در صورتی که علایم بیماری را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار گیرید


© 2021 کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مهندسی کاوندیش سیستم می باشد